آدرس : تهران ، میدان گلها ،بلوارگلها،خیابان مرداد،کوچه ثروتی شرقی پلاک23                       تلفن :88356219-88358016

مقالات

کودک را وارد مسائل اقتصادی نکنید!


نـداريم، نيست!
از پس مخارج بر نمیایم!
گــرون ميشه، پولا رو دزدیدن، اختلاس شد، سال بعد میخواد قحطی بیاد!
صحبت از "نـداری" كودك را نا امن می كند.
شاید باور نکنید امروزه دغدغه خيلی از بچه ها همينه كه "بالاخـره بابام پول داره يا نه؟"، "پول بابام تموم شده؟"  
اگه تموم شه، چـه اتفاقی برامون می افته؟"
پدر و مـادر بايد تفكر "فــراوانی" را در خانه حاكم كنند.
کودک نباید درگیر مسائل اقتصادی ما، بی پولی و تحریم و... شود.
اولين نا امنی اقتصادی در خــانواده،‌ ترويج تفكر "نداری" است.   
تفكر "فراوانی"، به معنی خوش خيالی و گول زدن خودمان و فرزندمان نيست.
بلكه بــرای کودک ايجاد امنيت روانی است.
کودک توان حل مشکلات مالی ما و کشور ما را ندارد.
خودش را ضعیف و ناتوان میبیند و گاه حتی فکر میکند خودش عــامل این بدبختی و شرایط است

 

نقش پدر در فرزندپروری

پدرانی که دخالت بیشتری در تربیت دارند، فرزندان آنها علاوه بر داشتنرفتار مسئولانه، حس مسئولیت پذیری بالاتری در مورد رفتار خودشان دارند و کمتر دیگران و شانس و اقبال بد را عنوان مشکلات رفتاری خود مطرح می کنند.
همچنین فرزندانی که پدران آنها به اندازه کافی در تربیت شان نقش دارند، دارای توانمندی بیشتری در حل مسائل، مهارت های کلامی و پیشرفت تحصیلی هستند.


ده فایده لبخند زدن

۱- لبخند جذابتان میکند
۲-لبخند حال و هوایتان را تغییر می دهد

۳-لبخند مسری است
۴-لبخند زدن استرس را از بین میبرد

۵- لبخند زدن
سیستم ایمنی را تقویت می کند.

۶- لبخند زدن
فشار خونتان را پایین می آورد

۷- لبخند زدن
 مسکن های طبیعی بدن را آزاد میکند

۸- لبخند زدن
چهره تان را جوانتر نشان میدهد

۹- لبخند زدن
باعث می شود موفق به نظر برسید.

۱۰- لبخند زدن
 کمک میکند مثبت اندیش باشید....

 لحظه لحظه عمرتون قرین عشق و لبخند.

 

تکنیک های رفتار با نوجوانان
تلفن همراه و نوجوانان
تعیین مقررات و مجازات ها

 فرزند شما از طریق استفاده از تلفن، روحیه اجتماعی خود را تقویت می کند و یاد می گیرد که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کرده و دوست یابی کند. ولی اگر ضوابطی تعیین نشود، مشکلاتی بروز خواهد کرد.اگر فرزند شما اجازه دارد از تلفن استفاده کند این بدان معنی نیست که تلفن باید همیشه در اختیار او باشد، یا در صورت داشتن گواهینامه رانندگی نمی تواند به طور تمام وقت از ماشین شما استفاده کند.

علاقه فرزند شما به استفاده از تلفن، عامل مناسبی است که می تواند برای تغییر رفتار و تقویت احساس مسئولیت در فرزندتان مورد استفاده قرار گیرد. شما می توانید با تعیین ضوابط و مجازات ها می توانید این رفتار فرزند خود را کنترل کنید. برای توضیح بیشتر مطلب چند مثال می زنیم. اگر فرزند شما خط تلفنی مستقلی برای خود داشته باشد، باید خود هزینه آن را پرداخت کند. او از طریق انجام کارهای خانه و همکاری با اعضای خانواده می تواند هزینه پرداخت قبض تلفن را به دست آورد.

از نتایج طبیعی کمک بگیرید

 "خواهش می کنم با من همکاری داشته باش و خواهرت را عصبانی نکن، من با تو همکاری کرده ام و اجازه داده ام از تلفن استفاده کنی، سعی کن این همکاری متقابل استمرار پیدا کند، روزی که با من همکاری نکنی، در آن روز اجازه استفاده از تلفن را نخواهی داشت".

اگر فرزند شما خط تلفنی مستقلی برای خود داشته باشد، باید خود هزینه آن را پرداخت کند. او از طریق انجام کارهای خانه و همکاری با اعضای خانواده می تواند هزینه پرداخت قبض تلفن را به دست آورد. اگر او هزینه تلفن را نپردازد، خط تلفن از سوی شرکت مخابرات قطع خواهد شد.

اگر فرزند شما به دلیل انجام ندادن تکالیف درسی و بی توجهی در کلاس دچار افت تحصیلی شده است به او بگوئید:"کار تو مدرسه رفتن و درس خواندن است، اگر وظیفه ات را به درستی انجام دهی می توانی از تلفن استفاده کنی در غیر این صورت مجاز با استفاده از تلفن نیستی".

سپس وضعیت درسی وی را به طور هفتگی بررسی کنید تا بتوانید هر نوع تغییر تدریجی در رفتار او را مشاهده کنید. همان گونه که ملاحظه کردید، شما می توانید از تلفن به عنوان وسیله ای برای تشویق فرزندتان به تغییر رفتار استفاده کنید.

................................................................

كودك نوپاي كنكجاو نياز به كشف محيط اطراف خود دارد، و در مسير اين دست به كارهاي خطرناك ميزند. به عنوان مثال ياد ميگيرد چگونه از صندلي بالا برود و خود را به بالاي ميز برساند و اگر به چهره اش نگاه كنيد سرشار از هيجان و خوشحاليست. چگونه رفتار كنيم تا اعتماد بنفس فرزندمان را از او نگيريم اما فرزندمان را از خطر محافظت كنيم؟
اولين قدم امن كردن محيط خانه است. هر چه به كودكتان كمتر نه بگوييد در موقع لزوم به نه شما بيشتر گوش ميكند. به علاوه اعتماد بنفس كودك در سال اول زندگي او ساخته خواهد شد و بكن نكن كردنهاي مداوم ما اعتماد بنفس فرزندمان را از او خواهد گرفت.

قدم دوم اين است زماني كه فرزندتان از جاي خطرناكي بالا رفت، يا چيزي را از روي زمين برداشت به او بگوييد "وايي ببين ميتوني از اينجا بالا بيايي" "نگاه كن چه برگ قشنگي پيدا كردي" اما بعد اضافه كنيد "اما اينجا خطرناكه بذار كمكت كنم پايين بيايي" يا "ولي اين برگ كثيفه و نميشه بذاريش تو دهنت".

 

خریدرفتن با کودکان

قشقرق در فروشگاه

اگر قرار است با کودک خود به خرید یا فروشگاه بروید برایش توضیح دهید که قرار است به کتاب فروشی یا سوپرمارکت یا لباس فروشی برویم و فلان کار را بکنیم. مثلا بگویید: «به کتاب فروشی می رویم تا برای شما کتاب قصه و برای بابا کتاب مورد نیازش را بخریم؛ یا مامان به کفش ورزشی نیاز دارد. با هم می رویم بخریم.»

در فروشگاه کودک را درگیر خرید کنید. برای مثال خرید چند قلم از وسایل مورد نیازتان را به عهده ی کودک بگذارید. مثلا بگویید: «انتخاب ماکارونی شکل دار به عهده تو» با این کار، کودک مشغول میشود و یکسره بهانه گیری نمیکند که این و آن را برای من بخر، و احساس مسئولیت پذیری در او رشد می کند.

حین خرید برای او توضیح دهید که باید به تاریخ تولید و انقضای خوراکی ها دقت کنیم. خوراکی های مفید و مضر را برایش توضیح دهید و خرید را برای او به یک گردش علمی و تفریح لذت بخش تبدیل کنید. اینطور نباشد که شما مشغول باشید و او مجبور باشد خسته و گرسنه فقط دنبال شما راه بیاید.

بیشتر کودکان وقتی وارد فروشگاه یا مرکز خرید میشوند و وسایل و خوراکی های رنگی و متنوع را تماشا میکنند رو به پدر و مادر کرده، همه را میخواهند. اگر هم با ممانعت والدین مواجه شوند شروع به اجرای نمایش می کنند: داد، گریه، خود را به زمین زدن، پدر و مادر را کتک زدن، گفتن اینکه شما برای من هیچی نمیخرید، غرغر و... که حتما یکی دو نمونه اش را تجربه کرده اید.

بیشتر والدین وقتی با اصرار یا گریه و زاری کودک مواجه می شوند این جملات را میگویند: دیگر نمی آورمت، آبرومو بردی، می زنمت، بگذار برویم خانه، می خرم ولی دفعه ی آخره، بیا بگیر ساکت شو، بی تربیت، برویم خانه من می دانم و تو و...

والدین برای سر و صدایی که کودک ایجاد میکند و رفتارهای ناشایست او یا ترس از آبرویشان، آن وسیله یا خوراکی را که کودک می خواهد برایش تهیه میکنند و مثل صداخفه کن در اختیارش قرار می دهند؛ اما در ماشین و در مسیر رسیدن به خانه غرغر میکنند.

قبل از رفتن به فروشگاه برای او توضیح دهید که قرار است امروز همراه بابا ساعت 4 به فروشگاه برویم. با کودک، بازی فروشگاه، پول دادن، حمل وسایل و... را بکنید. کودکان برای انتقال مفاهیم از بازی استفاده می کنند. شما هم همین کار را بکنید.

به او مسئولیت دهید. مثلا برو چرخ دستی بیاور. سپس انتخاب چند مورد از فهرست خرید انتخاب را به او بسپارید. انتخاب نوع ماکارونی و پنیر صبحانه و لیوان را به عهده ی او بگذارید. با این روش، کودک مشغول میشود. سپردن مسئولیت به او برای افزایش اعتماد به نفس وی و آموزش انتخاب صحیح مفید است.
همچنین کودک کمتر فرصت می کند بهانه جویی کند یا دنبال انتخاب خوراکی های غیرمفید یا اسباب بازی برود. در انتها که همه را آورد، او را بغل کنید و بگویید: خیلی به ما کمک کردی، امروز به مامان و بابا بیشتر خوش گذشت. این ها را بگویید تا دفعات بد هم این رفتار تکرار شود.

هنگام پول دادن به صندوق، حمل وسایل تا ماشین، هل دادن چرخ دستی، آوردن وسایل از ماشین تا خانه نیز کودک را مشارکت دهید.

کودکان به مرور یاد میگیرند که والدینشان در بعضی از مکان ها و زمان ها معذوریت دارند و مجبور هستند که به حرف کودک گوش کنند، مثلا در یک فروشگاه بزرگ یا یک محیط آرام مثل کافی شاپ یا موقع صحبت کردن با تلفن و... کودکان این موقعیت های والدین را به مرور ارزیابی میکنند (کودکان خیلی باهوش اند) و در همان مواقع خواسته های نامعقول یا خواسته هایی را که والدین در مواقع معمول رد می کنند طرح میکنند و اگر از والدین جواب نه بشنوند دست به قشقرق میزنند.

پس یکبار برای همیشه جلوی این نوع قشقرق های کودک را بگیرید. برای مثال اگر شما با تلفن با شخص خاصی صحبت میکنید و کودک در همان لحظه تقاضای چیزی را کرد هرگز تسلیم کودک نشوید. اگر کودک یکبار به خواسته اش برسد همیشه این کار را تکرار میکند.
پس به آن شخص بگویید چند لحظه گوشی را نگه دارد و به کودک بگویید: باید بهش فکر کنم بعد که تلفنم تمام شد جوابت را می دهم. اما اگر بی قراری کرد تلفن را قطع کنید و بگویید: این رفتار را مامان (بابا) دوست ندارد، حالا که این کار را کردی باید نیم ساعت صبرکنی تا بهت بدم. البته باید روی حرفتان بمانید تا جلوی تکرار شدن آن را بگیرید.

وقتی کودک در فروشگاه تقاضای یک اسباب بازی گران قیمت کرد یا وسیله ای را خواست که به نظر شما احتیاج ندارد به او بگویید: از نظر ما (پدر و مادر)، تو به این احتیاج نداری، ولی اگر خواستی می توانی با پول تو جیبی هات بخری. با این کار فرزند خود را به فکر وادار میکنید

 

کودکان چگونه بد آموز می شوند؟

وقتی والدین، خواسته یا ناخواسته، بر سر کودکانی که چیزی را خراب میکنند، جیغ می‌زنند، کودکان یاد می‌گیرند  که «جیغ» بزنند.
وقتی کودکان به این نتیجه می‌رسند که با جیغ‌زدن به «خواست هایشان» دست می‌یابند، این کار را ادامه می‌دهند.
وقتی والدین چیزی را به زور از دست کودک می‌گیرند، کودک «زورگیری» را یاد می‌گیرد.
برخی‌ از والدین به کودک بی‌اشتها می‌گویند: «اگر غذا نخوری، آن را به فلانی می‌دهیم!»، این‌گونه، کودک «خسیس بودن» را می‌آموزد.
وقتی والدین، برای آرامش کوتاه‌مدت خودشان، به کودکان وعده‌هایی می‌دهند، کودک «دروغ‌گویی» را می‌آموزد.
وقتی والدین، برای آرامش کودکِ آسیب‌دیده، دیوار یا اسباب بازی را با سیلی می‌زنند و می‌گویند: «اینو زدمش، دیگه گریه نکن»، کودک «انتقام‌گیری» را می‌آموزد

 

چرا کودکتان مو می کشد؟!


كشيدن مو، در كودكان، مانند لگد زدن، گاز گرفتن، نيشگون گرفتن و زدن، يكى از راه‌هايى است كه كودك به وسيله آن سعى در كنترل محيط اطرافش دارد. دلايل زيادى براى اين رفتار‌ها وجود دارد، اما واضح‌ترين آن‌ها اين است كه كودك فهميده كه چه كارهايى واكنش ديگران را به همراه دارد.
میگنا: حتما در کودکان خردسال رفتارهای مانند لگد زدن، گاز گرفتن، نيشگون گرفتن و زدن را دیده اید اما یکی دیگر از این رفتارهای ناخوشایند کودک كشيدن مو می باشد که در این مطلب والدین را در جهت رفع آن یاری می دهیم . در ابتدا به علت بروز رفتار کشیدن مو در کودکان می پردازیم . کودک موهای خود و یا موی همبازی و اطرافیان را می کشد .
 
اگر کودکی موهای خود را کشید نشان از اختلال عصبی ، ناراحتی و نگرانی او دارد و مناسب است که والدین علت ناراحتی او را جویا شوند و یا در صورت وجود اختلال عصبی کودک را به نزد روانپزشک ببرند . اما اگر کودک موی اطرافیان را می کشد این رفتار ناشی از تربیت بد کودک نیست بلکه یکی از مهارتهایی است که کودک در دوران رشد خود آموخته و فهمیده با اجرای این رفتار چیزی نصیب او می شود . با یک مثال ساده می توان فهمید که کودک در پشت این رفتار که از نظر سایرین ناخوشایند است چه فکری در سر دارد . مثلا وقتی خواهرش بدون اینکه کسی بفهمد از کابینت شیرینی برمی دارد کودک موی او را می کشد تا والدین را خبر دار کند که او تنها شیرینی خورده و به علت اینکه اکثر والدین با تقسیم کردن شیرینی بین او و خواهرش سعی در توقف این رفتار دارند کودک می فهمد اگر موی کسی را بکشد سریعا نسبت به این رفتار واکنشی می بیند که گاهی همراه با جایزه است . حتی کودکان برای دفاع از داشته های خود مانند اسباب بازی موی همبازی خود را می کشند.
به گفته مارك رابرتز، پروفسور دانشگاه ايداهو در رشته روانشناسى بالينى، اين رفتار كودك درست مانند زدن كليد و روشن شدن لامپ است. كودك با خودش مى‌گويد: " چه جالب! وقتى موهاى خواهرم را مى‌كشم، او جيغ مى‌كشد!". شايد هم دليل مو كشيدن از نظر او، متوقف كردن يك اتفاق ناخوشايند است. مثلاً دوستش مى‌خواهد اسباب بازيش را بگيرد و با كشيدن مويش دست از اين كار بر مى‌دارد. از آنجايى كه مهارت‌هاى شناختى كودك، در حال رشد است، او با اين كار شرايطى را كه برايش پيش آمده كنترل مى‌كند. صحنه‌اى را تصور كنيد كه خواهر بزرگترش آخرين شيرينى داخل ظرف را بر مى‌دارد و كودكتان با كشيدن موى او صداى جيغش را در مى‌آورد. به احتمال زياد شما وارد عمل مى‌شويد و خواهر بزرگتر را مجبور مى‌كنيد، شيرينى‌اش را با او تقسيم كند. احتمالاً دفعه بعد، خواهر بزرگتر قبل از اينكه آخرين شيرينى را بردارد كمى فكر مى‌كند.
اگر كودكتان مو‌هاى خودش را مى‌كشد، احتمالاً ناراحت يا نگران است. اين رفتار حتى مى‌تواند نشانه نوعى اختلال عصبى باشد. اگر در اينباره احساس نگرانى مى‌كنيد با پزشكش صحبت كنيد.
 
با عادت مو كشيدن چه بايد كرد؟
۱-به او نشان دهيد كه چيزى نصيبش نمى‌شود. اين كليدى‌ترين راه حل براى متوقف كردن رفتار بدش است. با ناديده گرفتن كارش، به او مى‌فهمانيد كه اين روش عملى است و او با كشيدن مو، مى‌تواند به خواسته‌اش برسد. شرايطى را تصور كنيد كه كودكتان موى دوستش را كشيده است تا اسباب بازى او را بگيرد، و شما بدون كوچكترين اشاره‌اى، نسبت به اتفاقى كه رخ داده، مى‌رويد تا براى كودكتان داستان تعريف كنيد و حواسش را پرت كنيد. كودكان اثرات متقابل روابط اجتماعى را درك نمى‌كنند، و تنها چيزى كه با اين كار به او مى‌فهمانيد، اين است كه با كشيدن موى ديگران مى‌تواند حس ترحم شما را نسبت به خودش برانگيزد و شما را از آنِ خودش كند. كار درستى كه بايد انجام دهيد اين است كه بلافاصله پس از كشيدن مو، اسباب بازى را به دوستش بازگردانيد و همزمان بگوييد " ما، مو نمى‌كشيم! ". همين چند كلمه كافيست. در اين تكنيك بايد سريع عمل كنيد زيرا كودكان در لحظه زندگى مى‌كنند. با اينكار مى‌فهمد كه مو كشيدن حاصلى نداشت و اسباب بازى را از دست داد.
 
۲-وقتى كودك موى كسى را مى‌كشد، ابتدا مشتش را باز كنيد و فرد قربانى را نجات دهيد. سپس دستش را محكم بگيريد و بگوييد: " ما، مو نمى‌كشيم! مو كشيدن درد دارد! ". بعد اگر خواستيد مى‌توانيد از روش مهلت دادن، استفاده كنيد. او را بر روى صندلى بنشانيد و خودتان هم كنارش بايستيد. اما هرگز در اين يكى، دو دقيقه با او صحبت نكنيد. وقتى مهلت يكى دو دقيقه اى تمام شد، درباره وضعيتى كه پيش آمده با او صحبت كنيد. حتى اگر هنوز مهارت زبانى او كامل نشده و نمى‌تواند صحبت كند، اين كار را بكنيد. زيرا نشان مى‌دهيد كه مشكلات را بايد با صحبت كردن حل كرد نه چيز ديگرى ( مثل مو كشيدن ). از او سؤال كنيد "مى دانى چه كارى كردى كه اشتباه بود؟" بعد از جوابش ادامه دهيد "به نظرت چرا اشتباه بود؟" نگران نشويد اگر مى‌گويد " چون بايد تنبيه
شدم". از نظر رشدى اين پاسخ عاديست. شما ادامه دهيد "بله اگر مو بكشى تنبيه مى‌شوى اما ما بايد به يك چيز ديگر هم فكر كنيم. ما نبايد موى ديگران را بكشيم چون ممكن است به آنها صدمه بزنيم!". منتظر معجزه نباشيد كه پس از اين مكالمه همه چيز درست شود. كودكان به سختى موضوعى را ياد مى‌گيرند و انقدر بايد اين اتفاق تكرار شود تا در نهايت بفهمند كه با اين كار نتيجه‌اى نمى‌گيرند. مقاومت كنيد و تسليم نشويد. به مرور زمان كه مهارت كلامى او بهتر شد، به او ياد دهيد كه از صحبت كردن براى حل مشكلش استفاده كند.
 
۳-هيچگاه تلافى نكنيد. هرگز سعى نكنيد مو هايش را بكشيد تا به او ثابت كنيد كه اين كار چقدر دردناك است. هدف كودك از كشيدن مو، ايجاد تغيير در شرايط است مثلاً مى‌خواهد دوستش را از تلاش براى گرفتن عروسكش منصرف كند، نه اينكه به كسى آزار برساند. اما پيامى كه از كار شما دريافت مى‌كند اين است : براى اصلاح كردن رفتار كسى، بايد تلافى كنى. در صورتيكه شما بايد الگوى او باشيد و به او ياد دهيد كه در هر شرايطى به جاى آزار رساندن به ديگران، بايد از كلمات، براى بيان خواسته هايش، كمك بگيرد.

خلاصه
 
چه باید کرد؟
اگر کودک شما نیز رفتار مو کشیدن دارد در درجه اول هیچگاه رفتار او را بر روی خودش تلافی نکنید زیرا کودک فقط جهت تغییر شرایط مو می کشد پس نیازی نیست به او بفهمانید که مثلا مو کشیدن چقدر درد دارد در مرحله بعدی وقتی کودک موی کسی را کشید ابتدا مشتش را بازکنید و قربانى را نجات دهيد سپس با کودک درباره این رفتار ناپسند صحبت کنید و اجازه دهید چند دقیقه ای فکر کند و به او بیاموزید برای حل مشکلاتش بجای مو کشیدن از صحبت کردن استفاده کند و نکته آخر آنکه به کودک نشان دهيد كه با کشیدن مو چيزى نصيبش نمى‌شود و مانند ماجرای شیرینی به او جایزه ندهید و یا احساس ترحم نشان ندهید


مسئولیت پذیری


اشتباه فرزندتان راگردن کسی نیندازید
اگرزمين ميخورد زمین رانزنید
اگركاراشتباهي کرد
نگوييدبچه من نبوده
چون اومی‌آموزد که
مسئولیت کارش رانپذیرد
وبراي اتفاقات همیشه ديگران رامقصر بداند

 

در خانواده شما نوجوان هست؟

مهارتهایی که هر نوجوانی نیاز دارد تا با آنها به دوران جوانی قدم بگذارد

جولی هیمز، رئیس سابق یکی از دانشکده های دانشگاه استنفورد و نویسنده، ۸ مهارت لازم را ذکر کرده است؛ مواردی که خیلی از آنها در عین سادگی به راحتی مغفول واقع می شوند.

۱- هر فرد ۱۸ ساله ای باید بتواند با یک غریبه وارد مکالمه شود

اساتید و رئیس دانشگاه، مشاوران، صاحبخانه، کارکنان فروشگاه، مدیران منابع انسانی، همکاران، متصدیان بانک، کارکنان بخش بهداشت و درمان، راننده های اتوبوس، تعمیرکارهای خودرو، همه و همه از جمله کسانی هستند که یک فرد بالغ در زندگی واقعی با آنها مواجه خواهد شد.

خیلی از ما به فرزندانمان یاد می دهیم با غریبه ها حرف نزنند، در حالی که باید به آنها مهارت مهم تری را بیاموزیم؛ مهارت تشخیص معدود غریبه های بد از اکثریت خوب یا حداقل بی آزاری که به تعامل با آنها نیاز خواهند داشت. عدم آموزش این مسئله باعث می شود نوجوانان بدون آنکه چگونگی مواجهه محترمانه با غریبه ها را یاد بگیرند به مرحله تازه ای از زندگی خود قدم بگذارند. ابریم که فرد بالغ در دنیای واقعی نیاز پیدا می کند از غریبه ها کمک و راهنمایی بگیرد.

۲- اطراف خود را بشناسد

محیط دانشگاه و شهر محل سکونت، کار یا تحصیل، از جمله مواردی هستند که ۱۸ ساله ها با آنها مواجه می شوند و باید بتوانند موقعیت مورد نظر خود را در آنها بیابند.

بسیاری از والدین فرزندان خود را به هر جایی که لازم باشد می رسانند یا آنان را همه جا همراهی می کنند، حتی وقتی خودشان با اتوبوس، دوچرخه و یا حتی پیاده می توانند از پس این کار بر بیایند. به همین دلیل بسیاری از نوجوانان نمی دانند چگونه باید از محلی به محل دیگر بروند، از چه وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، کی و کجا از اتومبیل شخصی کمک بگیرند، و یا حتی چگونه بنزین بزنند. رساندن و برداشتن همیشگی فرزندان از نقاط مختلف همیشه به آنان کمک نمی کند.


۳- تکالیف و وظایف خود و سررسید های آنها را مدیریت کنند

بسیاری از والدین همه چیز را خودشان به فرزندانشان یادآوری می کنند؛ مثلاً اینکه چه کاری را چه موقع انجام دهند. حتی گاهی اوقات در انجام این وظایف به آنها کمک هم می کنند و گاه به جای آنها کاری را انجام می دهند. این می شود که نوجوانان یاد نمی گیرند چطور بدون یادآوری دیگران کارهایشان را اولویت بندی و حجم تکالیفشان را مدیریت کنند و یا کارهایشان را بموقع انجام دهند.

۴- از پس امور منزل بر بیاید

والدین این روزها در انجام کارهای منزل زیاد از فرزندان خانواده درخواست کمک نمی کنند، چرا که فکر می کنند کارهای مدرسه و فوق برنامه وقت زیادی برای کاری دیگر باقی نمی گذارد. به همین دلیل، بچه ها یاد نمی گیرند روی پای خود بایستند، نیازهایشان را برطرف کنند، به نیازهای دیگران احترام بگذارند، و یا سهم خود را به عنوان عضوی از جمع ادا کنند.

۵- از پس حل مشکلات بین فردی بر بیاید

بسیاری از والدین برای حل سؤ تفاهم ها و یا تسکین احساسات جریحه دار شده فرزندان خود پا به میان می گذارند. این می شود که نوجوانان یاد نمی گیرند بدون پادرمیانی بزرگترهای خود چگونه با تنش های بین فردی مواجه شوند و آنها را حل و فصل کنند. عدم توانایی در حل مشکلات بین فردی بعد ها در آمار بالای پدیده هایی مثل طلاق به وضوح خود را نشان می دهد.

۶- با بالا و پایین های زندگی کنار بیاید

کلاس های مختلف، فشار کاری، تکالیف دانشگاهی، رقابت های درسی، معلم ها، اساتید، و یا رؤسای بد قلق از جمله مواردی هستند که هر فرد بالغی باید بتواند با آنها کنار بیاید.

بسیاری از والدین هر وقت مشکلی پیش می آید پادرمیانی می کنند، کارهای فرزندانشان را انجام می دهند، مهلت بیشتری برایشان می گیرند، و جای آنان صحبت می کنند. به این ترتیب نوجوانان این حقیقت را یاد نمی گیرند که در مسیر زندگی واقعی، اوضاع همیشه بر وفق مرادشان پیش نمی رود. آنها یاد نمی گیرند که درصورت خوب پیش نرفتن اوضاع، چگونه باید خود را مدیریت کنند.

۷- درآمد داشته باشد و پول خود را مدیریت کند

اکثر نوجوانان کار نیمه وقتی انجام نمی دهند و هر زمان لازم باشد از والدینشان پول توجیبی دریافت می کنند. به همین دلیل مسئولیت پذیری لازم برای انجام وظایف محوله، پاسخگویی در برابر مقام بالاتری که لزوماً وابستگی عاطفی به آنها ندارد، و یا قدردانی به خاطر چیزهای مختلف و مدیریت کردن پول را یاد نمی گیرند.

۸- ریسک کند

مسیری که اکثر نوجوانان در زندگی خود طی می کنند به وسیله والدینشان طراحی و تمام موانع و نواقص آن برطرف شده است. به همین دلیل اکثر آنان این حقیقت را فرا نمی گیرند که موفقیت نتیجه تلاش، شکست و تلاش مجددی است که تنها با کنار آمدن با ناملایمات زندگی میسر می شود.

 

داد زدن ممنوع!

والدين بايد بدانند فريادكشيدن بر سر كودك نتايج منفي به بار مي آورد. توصيه مي شود براي مقابله با رفتار ناپسند او لحن جدي به كار ببريد ولي بر سرش فرياد نكشيد. هر زمان كه قصد داريد به فرزند خود هشدار دهيد حتماً از اين لحن استفاده كنيد تا اثربخشي آن را تجربه كنيد.

 

اگر قرار است جیغ نزنم، داد نزنم، کتک نزنم، و… پس چکار کنم؟!

 به او حق انتخاب دهید. «الان حمام میری یا قبل از خواب؟»، «بشقابت رو توی سینک میذاری یا روی کابینت؟» به او حق انتخاب دهید تا بتواند قسمتی از تصمیم گیری شما باشد. می توانید از او بپرسید کی می خواهد درس بخواند؟ چند ساعت تکالیفش طول می کشد؟ اگر به مرحله نوجوانی رسیده اند از آن ها بخوایید برنامه ریزی کند و بعد به شما اطلاع دهد.
 

در انجام کارهایش به او کمک کنید تا همکاری را بیاموزد. در تمیز کردن اتاق، جمع کردن لباس ها، صاف کردن رو تختی با او هم قدم شوید. این اوقات را به لحظات شاد تبدیل کنید. به او اجازه دهید از همکاری با شما لذت خواهد برد .

 

استرس ، اضطراب
 ناخن جویدن

فرزندم ناخن می‏جود. این مشکل را چگونه برطرف کنم؟

 فرزند شما دچار فشارهای روحی و  است. بررسی کرده، منشأ این فشارها را بیابید و از بین ببرید.
سرچشمه‏ی فشارهای روحی فرزند شما می‏تواند عوامل ذیل باشد:

1. درگیری پدر و مادر: اختلاف والدین، یکی از مهم‏ترین عوامل فشار روحی کودکان است. برخی گمان می‏کنند مقصود از اختلاف والدین، درگیری فیزیکی است؛ در حالی که هرگونه مجادله‏ی لفظی نیز از دید کودک، اختلاف است و در موارد بسیاری، با التماس همراه با دلهره، از پدر و مادر می‏خواهد که دعوا نکنند. اگر به سعادت فرزند خود علاقه‏مند هستید، به اختلافات پایان دهید.


2. حسادت به برادر یا خواهر کوچک‏تر: یکی از مهم‏ترین عوامل فشار روحی کودکان، تولد برادر یا خواهر است که به جهت عدم آمادگی او قبل از تولد نوزاد و رفتارهای نسنجیده‏ی والدین و نزدیکان، دچار فشار روحی شدید می‏شود.

3. نگرانی ناشی از عدم مشارکت: وقتی کودک، گروه همسالان را در حال بازی یا فعالیت‏های گروهی می‏بیند و به جهت کمرویی یا عدم آشنایی با آنان، در آن فعالیت‏ها مشارکت نمی‏کند، ناخن می‏جود. شما می‏توانید زمینه‏های این مشارکت را با آشنا کردن کودکان با هم فراهم سازید.

4. ترس از سرزنش و تنبیه: تهدید دائم به تنبیه، و سرزنش کودک، آرامش روحی او را به هم می‏زند.

5. فیلم‏های ترسناک: کودک خود را از دیدن فیلم‏های ترسناک و عاطفی منع کنید.

چند توصیه:

أ. از پیچاندن انگشتان با پارچه و امثال آن و زدن فلفل به انگشتان کودک بپرهیزید.

ب. زمینه‏ی فعالیت‏های دستی او (جورچین یا پازل، خمیر بازی، توپ، نقاشی و...) را فراهم سازید.

ج. او را از سیمای زشت این رفتار با قرار گرفتن جلو آینه آگاه کنید.

د. دست خود را با دست‏های او و انگشتان خرابش مقایسه کنید تا متوجه خرابی انگشتان خود شود.

ه. لبه‏های خشن ناخن‏ها را هموار کنید. این لبه‏های خشن، وسوسه انگیزند.

و. در صورت تخفیف این رفتار، او را تحسین و تشویق کنید.

ناخن جویدن، معمول‏ترین عادت عصبی است که به سبب ایجاد آلودگی در روده و خراب شدن انگشتان دست، باید درمان شود

زمینه‏ی فعالیت‏های دستی او (رایانه، نقاشی، طراحی و...) را فراهم سازید.

باتوجه به سن او راه‏های کسب آرامش (Relaxation) را به او بیاموزید. به او بیاموزید که هنگام نیاز به جویدن، دست‏های خود را محکم مشت کرده، تا 15 شماره بفشارد و یک باره آن‏ها را باز کند؛ لب‏ها و دندان‏ها را روی هم قرار داده، لبخند بزند و نفس عمیق بکشد؛ دهان را حدود 2 سانتیمتر بگشاید؛ چند لحظه روی دست‏هایش بنشیند و فشار بدن را احساس کند؛ اگر در مدرسه یا اتاق مطالعه قرار دارد، دسته‏های صندلی را برای 3 دقیقه بفشارد و یک باره رها کند.

 

 دکتر فرهنگ هلاکویی


 زندگی میدان جنگ و رینگ بوکس نیست ، این جمله را از همان روز شروع یک ارتباط و بعد از آن به خاطر داشته باشید !

حتی در سخت‌ترین لحظات زندگی هدف اصلی‌تان را فراموش نکنید.

ازدواج راهی برای ساختن زندگی بهتر ، رشد کردن با هم، کامل‌تر و همراه با آرامش است.

پس به جای نقشه کشیدن‌های هر روزه و افکار منفی ساختن ، گرفتن باج مادی یا عاطفی از همسرتان ، راه حل  عاقلانه‌ای ، منطقی با گفتگو را برای حل اختلافات و مشکلات جست و جو کنید !

اختلافات را باید طرح کرد و حل کرد .

کم نیستند مردان و زنایی که به خاطر سکوت و بی‌توجهی همسرشان یا درک نشدن ، توسط او ، در جای دیگری به دنبال محبت می‌گردند  !  

 

به جای« اگر» بگویید « وقتی »


 
وقتی از کودک درخواستی دارید؛ به جای گفتن:

 «اگر» مسواکت را بزنی، برایت کتاب می‌خوانم
 بگوئید: «وقتی» مسواکت را زدی، برایت کتاب می‌خوانم

 اگر مشقهایت را بنویسی، به پارک میرویم
 بگویید: وقتی مشقهایت را نوشتی، به پارک میرویم

با این روش، بدون اینکه شما دستوری صادر کرده باشید، درخواستتان را از کودک مطرح کرده‌اید و کودک ملزم به اجرای آن رفتار می‌شود
همچنین کودک قدرت انتخاب هم دارد.
و با تغییر در صحبت و درخواستتان، کودک، آن کار یا رفتار را انجام می‌دهد
بدون بحث و مشاجره

 

ليست شكل گيري شخصيت كودك
 در هر سن و وظايف والدين:

تولد تا ١سالگي سن شكل گيري دلبستگي و احساس ايمني
 وظيفه والدين: پاسخگوي حساس بودن به نيازها و گريه كودك


 ٢-١ سالگي سن شكل گيري حس استقلال
 وظيفه والدين: دادن فرصت اكتشاف و تحرك؛ صحبت كردن زياد با كودك و توصيف اعمال كودك ؛ استفاده از تكنيك پرت كردن حواس براي تربيت كودك


 ٤-٢ سالگي سن دوستيابي ورود به گروه و يادگيري زبان .
 وظيفه والدين: اقتدار؛ الگوي خوب بودن؛ اعطاي وظايف به كودك؛ خوب گوش دادن به كودك و احساساتش


 ١٢-٥ سالگي سن شكل گيري هويت كودك؛ شكل گيري عزت نفس و يادگيري ارزشها و هنجارها.
وظايف والدين: اقتدار؛ الگوي خوب بودن؛ ياد دادن مهارت حل مساله؛ نظارت بر كودك و دوستي هاي او؛ ايجاد رابطه خوب با كودك

 

كارهايي كه باعث لوس شدن كودك ميشود

 
زماني كه به خواسته كودك عمل ميكنيم و دفعه بعد به خاطر همان

خواسته دعوايش ميكنيم. مثلا در آغوشش ميگيريم دفعه بعد داد

ميزنيم اه ولم كن چقدر اويزون من ميشي

 وقتي براي انجام كارهاي فرزندانمان غر ميزنيم منت ميگذاريم و آنها را غرغرو طلبكار ناراضي بار مي آوريم

 وقتي داد ميزنيم دعوا ميكنيم و الگوي بدي براي فرزندمان هستيم

 وقتي از ترس لوس شدن كودك، خواسته هاي كودك را براورده نميكنيم تا كودكمان به گريه بيفتد

 

مواظب کلماتی که مفاهیمی مطلق دارند، در مکالمات و ارتباطات خود باشید


کلماتی مانند
همیشه،
هیچ‌وقت،
اصلا،
به هیچ‌وجه و...

اگر کودک شما خطایی می‌کند، هرگز با این کلمات او را توصیف نکنید:
تو چرا هیچ‌وقت به بزرگ‌ترهات سلام نمیدی،
همیشه همین‌طور بدخط می‌نوشتی...
تو هیچ‌وقت یاد نگرفتی چطوری از خودت دفاع کنی.

چون دقیقا پس از مدتی آنها به همین باور در مورد خود می‌رسند که من

هیچ‌وقت نمی‌توانم درست عمل کنم و بعد از مدتی همین برداشت را به رفتار

دیگران هم تعمیم می‌دهند که منظور معلمم از اینکه چنین حرفی را زد این

است که من دانش‌آموز کندذهنی هستم و هیچ چیز را درست یاد نمی‌گیرم.


نکته های آموزشی

روزانه ۲فنجان شیر برای کودکان کافی است نه بیشتر و نه کمتر

مسلما" شیر برای بدن انسان مفید است اما ظاهرا" مصرف بیش از حد آن نیز عوارضی به دنبال دارد

اگرچه شیر بسیار مفید و استخوان ساز است

اما مصرف بیش از حد آن برای کودکان خیلی مناسب نیست و سطح آهن خون آنها را کاهش می دهد

شیر سرشار از ویتامین D است اما به دلایل مختلف که هنوز کاملا" روشن نیستند

 مصرف بیش از حد شیر ، ذخایر آهن در بدن کودکان را کاهش می دهد

و کودکانی که خیلی زیاد شیر می خورند دچار کمبود آهن شدید می شوندنکته های تربیتی نوجوانی

 
والدین انتظار دارند فرزند نوجوانشان فراموش نکند کارها و وظایف شخصی خود را در منزل انجام دهد

 در صورتی که نوجوانان حتی وقتی خودشان در طراحی برنامه ای همکاری کرده اند

 بازهم فراموش می کنند برنامه را به طور منظم و مستمر دنبال کنند

 چون این کارها در فهرست اولویتهای آنان مقام اول را ندارند

 این به معنی بی مسؤولیتی آنان نیست

 بلکه به این معناست که آنان نوجوان هستند.

از حس شوخ طبعی خود برای یادآوری استفاده کنید و سعی کنید زیاد بحث نکنید

مثلاً یادداشتی بنویسید

اگر مجبور شدید حرف بزنید می توانید فقط از او بپرسید:

چه قراری باهم داشتیم؟

 

آشنا و غریبه

 از همان ابتدای ورود کودک به جمع خانواده «حلقه محبت» شکل می‌گیرد.

افرادی غیر از پدر و مادر و برادر و خواهر که می‌توانند کودک را ببینند، در آغوش بگیرند و ببوسند،

در امور بهداشتی مانند شست‌وشو در دستشویی و حمام کمک می‌کنند،

 به کودک هدیه و خوراکی می‌دهند،

 و کودک می‌تواند با آنها تنها باشد یا حتی به مهمانی برود.

کودک از توجه و تاکید والدینش متوجه می‌شود که «حلقه محبت» او چه کسانی‌اند.

 بسیاری از آشناها و دوستان خانوادگی ممکن است در این حلقه نباشند و «غریبه آشنا» محسوب شوند.

 

 مرزها و فاصله‌ها

هر کسی باید در تخت خودش بخوابد،

هرکسی باید کمد و کشو لباس و کیف خودش را داشته باشد،

هر کسی باید منتظر باشد تا دیگران از حمام بیرون بیایند تا بتواند از حمام استفاده کند،

وقتی کنار کسی روی مبل می‌نشینیم نباید خیلی به او بچسبیم،

وقتی نقاشی می‌کشی از خط بیرون نزن یا میز و فرش را خط‌خطی نکن؛

قوانینی که به کودک کمک می‌کند جدایی امور و اشیا از هم را درک کند.

 

تربیت جنسی


زمان‌ها و مکان‌ها

اتاق‌خواب‌ها و آشپزخانه و حمام و پذیرایی و حیاط و بام و بالکن و انباری و پارک و مغازه و کلینیک پزشک و منزل دوستان و خیابان و مهدکودک دنیای کودک ما را می‌سازند.

 برای فهم اختصاصات این دنیا «مرزهای زمانی و مکانی» تعریف می‌کنیم.

فهم زمان و مکان‌های مختلف در واقع به کودک کمک می‌کند تا «تفاوت‌ها» را کشف نماید.

 در خصوص تفاوت‌ها در بستر زمان‌ها (شرایط) و مکان‌ها (امکانات) با او سخن می‌گویید؛

این‌که شب‌ها نمی‌توان به پارک رفت و بازی کرد یا نصف شب رستوران‌ها باز نیستند،

 اما در آشپزخانه می‌توان غذا پخت یا در اتاق بازی کرد.

تاکید بر زمان‌مندی و مکان‌مندی کنش‌ها به کودک فهم روشنی از «محدودیت و تخصیص شرایط» می‌دهد.

 

نکته های طلایی تربیت

به فرزند خود نگوييد پول نداريم نمى توانيم اين رو بخريم، يا لازم ندارى.

به فرزندتان بگوييد انقدر ميتوانيم هزينه كنيم، يا امروز اين رو ميتونى بخرى. با بيان جمله مثبت،

به فرزندتان امنيت ميدهيد در حالي كه انتخاب هايش را محدود ميكنيد.

در حالى كه گفتن نميتوانيم، پول نداريم، يا لازم ندارى تنها بار منفى دارد و باعث عدم امنيت در كودك ميشود.

چون آنها نگران می شوند که چه آینده ای در انتظار آنان است

همچنین اقتدار والدین از بین می رود

والدین بی پول درچشم کودک مقتدر نیستند

 

نکته های آموزشی

 اين عقيده كه اجازه دهيم فرزندمان بعد از دو سالگي برهنه باشد

 يا بقيه را برهنه ببيند تا به اين مسئله عادت كند به نظر نميرسد تفكر درستي باشد

چون ريسك و خطري كه در كمين اين كار است گاهي غير قابل جبران است.

كودك بعد از دو سالگي حتي در منزل بهتر است لباس بر تن داشته باشد

 تا به پوشاندن قسمتهاي خاص بدن خود عادت كند.

بعد از دو سال بهتر است اگر با پدر يا مادر به حمام ميرود انها برهنه نباشند

بهتر است وقتي فرزند بزرگتان بيشتر از دو سال دارد فرزند دوم را در اتاق ديگري تعويض كنيد

 

برخی از کودکان تحمل غیبت پدر و جدایی از او را زمانیکه پدر برای چند روزی در منزل نیست، ندارند

چه راهکارهایی برای کاهش عوارض جدایی پدر-کودک وجود دارد؟

 عکس هایی از خودتان را برای او بگذارید. اگر کودکتان نوزاد است عکس های بزرگی از خودتان به دیواره ی گهواره اش بچسبانید.

یا اگر آنقدر بزرگ شده که می تواند عکس ها را بکند، عکس ها را در نزدیکی گهواره اش بگذارید.

 صدای شعر خواندن و حرف زدن خود را برایش ضبط کنید.

 آوازها و عباراتی را ضبط کنید که کودک را به یاد شما می اندازند.

 مرتبا تلفن کرده و با او صحبت کنید. به هنگام خوابش تلفن بزنید و برایش یک قصه ی جالب تعریف کنید.

 به همسرتان بگویید که در غیاب شما داستانهایی در مورد شما برایش نقل کند.

منبع: نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک؛ دکتر ویلیام سیرز گاهی فقط بايد ديدگاهمان را عوض
كنيم تا...

نگوييم: " فرزندم لجباز است "...
بگوييم: "به دنبال استقلال است...

او دارد "من" وجودی خويش را می شناسد و هويت خود را پيدا می كند و من خوشحالم كه مي تواند "نه" بگويد و توانايی مخالفت و ابراز عقيده اش را دارد.

بسياری از مشكلات و مسائل بين والدين و فرزندان ناشی از سوء تفاهم است.

كودك به دنبال امنيت در آغوش مادر می گردد و مادر گمان مي كند كودك "بغلی" شده ...

كودك از وحشت ديدن يك برنامه تلويزيونی شب ها به اتاق والدين پناه می برد و ظن پدر اين است كه او وابسته شده و در اين مورد خاص هم به كودكی كه در جست و جوی خودشناسی ست برچسب "لجباز" می خورد.

زمانی كه اندكی زاويه ديدمان را تغيير دهيم و فرزندمان را طوری ببينيم كه در حال شناخت هويت خود و تلاش براي مستقل شدن است، به جای عصبانی شدن مراقبش خواهيم بود و كمكش خواهيم كرد.

 گاهی بايد از زاويه ديگری به فرزندمان نگاه كنيم.


بازی هایی برای کاهش ترس اجتماعی و رفع خجالت و کمرویی کودکان

۱ - مسابقه گویندگی در این بازی هر کودکی سعی می کند متنی را که از قبل تنظیم شده است بدون اشتباه بخواند (به تقلید از گویندگان اخبار تلویزیون و رادیو). برنده کسی است که مسلط تر از دیگران بوده و کمتر اشتباه داشته باشد.

 ۲ - بازی «مصاحبه تلویزیونی» یکی از کودکان نقش فیلمبردار را با گذاشتن یک شی بر دوش ایفا می کند و فرد دیگر نقش مصاحبه گر را با گرفتن یک شی به عنوان میکروفن بازی می کند و از بچه های دیگر در رابطه با موضوعاتی که از قبل تنظیم شده است، سوالاتی می کند ازجمله در زمینه بهداشت دهان و دندان، رفتار در خانواده، رفتار در مدرسه، اطلاعات عمومی و...

 ۳ - بازی «نقل خاطره، داستان، شعر، معما و لطیفه» از کودکان خواسته می شود با آرامش کامل، یکی از خاطرات خود یا داستان و شعری را که یاد دارند برای دیگر اعضای گروه تعریف کنند نتیجه گیری از خاطرات و داستان ها با هدایت بزرگ ترها و توسط اعضای گروه انجام می شود.

۴ - بازی «چه کسی می تواند دیگران را بخنداند» یکی از کودکان موظف می شود با انجام حرکات خنده دار، دیگر افراد را بخنداند. از دیگر افراد خواسته می شود در مقابل خندیدن مقاومت کنند چون برنده کسی است که افراد بیشتری را بخنداند.

 ۵ - بازی «کامل کردن یک داستان» یک نفر ابتدای یک داستان را تعریف می کند و از کودکان می خواهد که آن داستان را ادامه دهند. مثال: یک روز یک شکارچی در جنگل با یک شیر برخورد کرد... حالا بقیه داستان را یک نفر از کودکان ادامه می دهد و به همین ترتیب بقیه داستان را سایر کودکان ادامه می دهند.

 ۶ - بازی «کامل کردن یک شعر» یک مصرع از یک شعر خوانده می شود و از کودکان خواسته می شود که مصرع و بیت های بعد را به نحوی که وزن و قافیه به هم نخورد بگویند. برنده کسی است که شعرش نزدیک تر به مضمون اصلی باشد.

 ۷ - بازی «تکمیل جملات» برای کودکان یک سری جملات ناقص می خوانیم و آنها باید حدس بزنند که در جای خالی، چه کلمات و جملاتی را قرار دهند (این موارد می تواند در ابتدا، وسط یا آخر جمله باشد) مثال: ....... بارید و تمام لباس هایم خیس شد.
امروز با آنکه ........ راه می رفتم به زمین خوردم.
هر کسی که دوست دارد موفق شود باید...........

 ۸ - بازی «پاسخ به پرسش ها»
- کودکان باید به سوالات مطرح شده پاسخ صحیح دهند.
مثال: - وقتی هوا سرد می شود چه می کنیم؟
- وقتی هوا گرم می شود چه کاری می کنیم؟
- وقتی بنزین خودرو تمام می شود چه باید کرد؟
- وقتی که هوا تاریک می شود چه باید کرد؟
-وقتی می خواهیم خط صاف رسم کنیم از چه وسیله ای باید استفاده کنیم؟ و سوالاتی از این قبیل.

۹ - بازی «داستان سازی با تصاویر»
- یک سری از تصاویر مختلف را به کودکان نشان می دهیم و از هر کودک می خواهیم برای آن تصویر، یک داستان تعریف کند.

 ۱۰ - بازی «معلم بودن» این بازی با توجه به هدف های آن می تواند به شکل های مختلف اجرا شود ازجمله شیوه برخورد با بچه های تنبل و درس نخوان، روش های تشویق، روش های تنبیه، مشخصات یک معلم خوب، اخلاق و رفتار کلاسی و مواردی از این قبیل، که همه به شکل نمایشی قابل اجراست.
کودکان باید نقش های مختلف را بازی کنند تا به درک احساسات دیگران نائل شوند.


پرخاشگری گریه کودک

راه های پایان دادن به گریه یا پرخاشگری کودکان
بهترین واکنش از طرف والدین ،#بی‌_توجهی به گریه بی مورد کودک است.

رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان دلایل مختلفی دارد که برای هر کدام باید راه کار مناسبی در نظر گرفت.

معمولاً کودکان برای اجابت خواسته‌هایشان #گریه می‌کنند و سر و صدا راه می‌اندازند.

خواستن بستنی و شکلات بیشتر جزو مواردی است که کودکان را وادار به گریه و سر و صدا می‌کند.

برای حفظ سلامت جسمی و روانی کودک ، نمی‌توان به خواست غیرمنطقی او پاسخ مثبت داد.
مثلا خوردن چندین بستنی یا شکلات آسیب جدی به سلامت کودک وارد می‌کند و از طرفی برآوردن خواسته‌های کودک او را از منظر روانی متوقع می‌کند.

گاهی برخی والدین مادر و کودکی برای از سر باز کردن کودک و جلوگیری از سر و صدای او در محیط ، به خواسته‌های غیرمنطقی‌اش پاسخ می‌دهند که این موضوع می‌تواند آینده کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

موقع گریه کودک #آئینه بزرگی را جلوی او بگیرید .
گرفتن آئینه مقابل کودک را راه‌کار دیگری برای تغییر رفتار گریه کردن در کودک است.
وقتی کودکی خیلی گریه می‌کند می‌توان آئینه بزرگی را مقابل او گرفت و از او خواست تا خودش را در آن تماشا کند.

گفتن جمله‌هایی مانند : نمی‌خواهیم چهره تو را این گونه که در آئینه دیده می‌شود ببینیم ، موجب تفکر کودک نسبت به رفتارش می‌شود.
رفتاری که موجب در هم رفتن چهره‌اش شده است.


 دست‌های کودک را برای 15 ثانیه بگیرید

راه دیگری هم برای کنترل پرخاشگری کودک وجود دارد. والدین مادر و کودکی می‌توانند دست‌های کودک پرخاشگر را به مدت 15 ثانیه در دستشان گرفته و در چشمان او نگاه کنند. وی ادامه داد: این رفتار باید خنثی و بدون اخم کردن والدین باشد. از طرفی نباید کلامی بین 2 طرف رد و بدل شود.
 هر چند بی‌توجهی می‌تواند موجب خاموشی #رفتار_پرخاشگرانه شود، اما ممکن است کودک پس از مدتی از این شیوه برای رسیدن به خواسته‌هایش استفاده کند.
بنابراین توجه به گریه او می‌تواند دوباره رفتار نادرست گریه کردن برای رسیدن به خواسته‌را در او به وجود آورد.

توجه به رفتارهای پرخاشگرانه کودک می‌تواند موجب تثبیت آن شود بنابر این بهترین واکنش خنثی بودن

بازی های "تنها تصور کن"

بازی های "تصور کن" به کودکان اجازه می دهند که با تخیل خود به پرواز در بیایند. ضرورت این بازی ها، بازیابی اطلاعات از حافظه است تا ایده ها را با هم بسنجند و ارتباط هایی میان بخش های  اطلاعاتی جداگانه بر قرار کنند.

در زمان استراحت، باید به کودکان اجازه بدهید که سناریوهای مختلف خیالی را به تصویر بکشند، همچون پرنده ای که میان سقف ها راه می رود به دنبال چیست؟ چگونه کودکان در رختخواب خودشان از بالاترین نقطه ی سقف به پرواز در می آیند؟ همچنین می توانید از کودکان بخواهید که ادا در بیاورند: به آن ها بگویید شما می توانید جانوری باشید که دوست دارید. چه جانوری را انتخاب می کنید؟ چه کارهایی به جای آن جانور در طول روز انجام می دهید؟

برخی از بازی های خلاق به کودکان کمک می کنند که بیش تر در باره ی خودشان یاد بگیرند و اولویت ها و واکنش های خودشان را تشخیص دهند. در این بازی می توانید بپرسید:
فرض کنید به شما سه شیء داده شده (سه شیء را نام ببرید). اگر قرار باشد یکی را برگردانید، کدام یکی از آن ها را پس می دهید؟ چرا؟ با آن دو تای دیگر چه کار می خواهید انجام بدهید؟ آیا می توانید از آن ها با هم استفاده کنید؟ چرا؟

پیشگیری از خبرچینی کودك

۱- اگر مطالبی که کودک در جمع مطرح می‌کند، کم اهمیت یا بی‌اهمیت است؛ برای مثال وقتی می‌گوید: «شام چی خورده‌ایم یا دیروز کجا رفته‌ایم و...» هیچ واکنشی نشان ندهید.
۲- اگر مسائل مهم زندگیتان را در جمع بیان می‌کند یکی از دلایل مهم آن، این است که خودتان در حضور همسر یا بستگانتان همین کار را می‌کنید، بدون اینکه متوجه باشید فرزند شما با وجود اینکه مشغول بازی است، صحبت‌های شما را می‌شنود. سعی کنید الگوی خوبی باشید و مسائل و رازهای خانوادگی را با دیگران مطرح نکنید، اگر هم این کار را انجام می‌دهید حداقل زمانی که او مدرسه است و درخانه حضور ندارد با دیگران صحبت کنید.
۳- وقتی کودک رازهای خانواده را مطرح می‌کند واکنش شدید نشان ندهید بلکه او را از جمع بیرون ببرید و او را از نظر خودتان مطلع کنید؛ مثلا بگویید: «ميدونم دوست داري براي بقيه تعريف كني اما من خیلی ناراحت می‌شوم وقتی مسائل خصوصی زندگیمان جلوی بقیه مطرح می‌شود» یا در‌‌ همان موقع با یک نگاه جدی (بدون هیچ صحبتی) برای چند ثانیه به او نگاه کنید.
۴- به هیچ وجه از روش‌های نصیحت، عصبانیت، تهدید، تنبیه و... به ویژه در حضور جمع استفاده نکنید.
۵- کودک شما به شدت نیازمند جلب توجه است. شما و همسرتان سعی کنید نکات مثبت او را بیشتر ببینید برای مثال می‌توانید توانمندی‌هایش را روی کاغذ بنویسید و روی کمدش بچسبانید. تا می‌توانید با او بازی کنید برایش وقت بگذارید با هم بیرون بروید و... ۶- به دیگران بسپارید که وقتی از مسائل زندگیتان صحبت می‌کند، هیچ واکنشی نشان ندهند و کاملا بی‌تفاوت باشند.
7-هدف کودک از خبرچینی را مشخص کنید، آیا کودک به دنبال جلب توجه و کسب قدرت است و یا انتقام جویی می کند؟
8- در مورد علل خبرچینی با کودک صحبت کنید و به او یاد دهید که از روش های دیگر مطلوب7 برای افزایش مقبولیت استفاده کند.
9-  به کودک کمک کنید دیگران را در توانمندی های خود سهیم کند و یا به آن ها آموزش دهد.
10- به او کمک کنید تا برای دست یافتن مهارت های اجتماعی الگوی مناسبی پیدا کند و رفتارهای قابل تحسین الگو را به خاطر بسپارد و یا یادداشت کند.
11- هنگامی که کودک خبرچینی می کند توجه خود را به چیزهای دیگر جلب کنید مثلا بگویید : ((به جای اینکه در باره ی این موضوع حرف بزنیم بهتر است که ...))
 12-  در بحث های کلاسی و گروهی احساس دیگران در مورد افراد خبر چین را به چالش بکشید و یا بیان داستان  و نشان دادن فیلم و...آن ها را با عواقب خبر چینی و احساسات دیگران نسبت به چنین کسانی آشنا سازید.

برچسب_نزنيد
پدربزرگ عزیز
مادربزرگ مهربون
عمه خانم
خاله جون
خان دایی
آقا عمو
و سایر اقوام محترم

❌اگه کودک نوپایی اومد خونه‌تون که
"اضطراب غریبگی" داره یهو به سمتش نرید و به زور بغل‌ش نکنید!!

❌اگه خجالتیه با توسل به همه‌ی دانش‌تون، مجبورش نکنید به سلام کردن!

❌اگه با دیدن شما گریه کرد و به مامان‌ش چسبید یا پشت باباش قایم شد، بهش برچسب لوس و اینا نزنید!

❌به پدر و مادرش نگید که بچه‌شون اجتماعی نیست!!

✅همه‌ی اینا، رفتار طبیعی بچه‌های نوپاست!

✅مهربون بودن، فشار دادن توی بغل نیست؛

✅مهربون بودن، احترام گذاشتن به احساس

با ما باشید :

طراحي و پياده سازي توسط سيستم افزار